Přeskočit na obsah

TABATA, HIIT

TABATA, HIIT (High Intensity Interval Training)

Oba tyto tréninky patří mezi vysoce inenzivní intervalové kardiotréninky, při kterých za poměrně malý časový úsek (při opravdu maximálním nasazení) získáte fyzickou zdatnost a kondici, nastartujete metabolismus a spalování kalorii na maximum.

Tabatu v roce 1990 představil japonský profesor Izumi Tabata. Byla zařazena jako součást tréninku bruslařů pro urychlení jejich přípravy na olympiádu. Díky vysoké intenzitě a časově nízké náročnosti nabízí tato metoda, například oproti dálkovým běhům, minimální riziko spalování svalové hmoty.

Tabata je předchůdce poněkud náročnějšího tréninku HIIT. Při tabatě se cvičí 20 sekund o vysoké intenzitě (v intenzitě cca 170% VO2max), následuje 10 sekund odpočinku, cvičení se opakuje po dobu pouze 4 minut a celkem provedete 8 cyklů.

HIIT znamená vysoce intenzivní intervalový trénink, které obsahuje cvičení o vysoké intenzitě v určitém, volitelném časovém úseku, která je střídána krátkým anaerobním cvičením o menší intenzitě, aby se tělo mohlo zotavit a připravit na intenzivní část cvičení.

HIIT cvičení se mohou lišit v době trvání. Ta se pohybuje od 6 do maximálně 20 minut. Tyto krátké, intenzivní tréninky poskytují lepší sportovní výkony, zlepšují kondici, tělo lépe metabolizuje glukózu a odbourávání tuků probíhá mnohem rychleji.

Mnoho let byla dlouhá aerobní cvičení propagována jako nejlepší cvičení pro hubnutí a zbavování se tuků (běh, aerobik, běžecký pás). Obecně se věřilo, že mastné kyseliny se začínají uvolňovat až po 30 minutách tréninku.

HIIT je v tomto ohledu méně přesný a čas kdy dochází k uvolnění mastných kyselin se ve výzkumech liší. Přesto se ukázalo že ke spalování tuků dochází mnohem rychleji. K tomu přispívá řada faktorů včetně zrychlení klidového metabolismu. HIIT také významně snižuje inzulínovou rezistenci a způsobuje zvýšení svalové hmoty, díky čemuž dochází k vyšší oxidaci tuků a zlepšení glukózové tolerance.

Oba tyto kardiotréninky, TABATA i HIIT, byly předmětem poměrně podrobného vědeckého zkoumání, měřila se účinnost metod v porovnání s tradičními vytrvalostními / aerobními způsoby tréninku. Studie prokázaly, že stačí dohromady 2,5 hodiny intervalového tréninku (sprinty), a dosáhnete stejné biochemické svalové změny jako při 10,5 hodinách vytrvalostního aerobního tréninku.

Podle další studie HIIT cvičení zvyšuje výrazně hodnoty klidového metabolismu (RMR) po následujících 24 hodin z důvodu nadměrné spotřeby kyslíku po samotném cvičení. Jde o tzv EPOC efekt. Nadměrná konzumace kyslíku je způsobena jeho nedostatkem vytvořeným při cvičení.

Čím vyšší je intenzita cvičení, tím vyšší je EPOC efekt. Aby se tělo dostalo zpět do homeostázy, potřebuje větší množství kyslíku a palivo (tělesný tuk), pro opravu poškozených buněk.

HIIT také výrazně zlepšuje maximální spotřebu kyslíku (VO2 max), oproti tradičnímu aerobnímu cvičení.

Další nedávné studie také prokázaly, že dva týdny HIIT tréninku podstatně zlepšují citlivost na inzulín u zdravého člověka. HIIT je jedna z prevencí proti cukrovce 2 typu. Dále bylo prokázáno, že HIIT má velice příznivý vliv na kardiovaskulární systém a snižuje možnost jeho onemocnění.

Začátečníci

Úterý

Čtvrtek

Neděle

Zarezervujte si místo na lekci právě teď!